Türkçe İngilizce

DUYURU

GESTAŞ 2018 Troya Yılı Europe Orient Rally Çanakkale'de...

2018 Troya Yılı kapsamında, dünyanın tek dostluk ve barış rallisi Europa-Orient Rally'nin Çanakkale ayağı, 9-10 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirildi. 2 gün süren parkurda katılımcılar Tarihi Gelibolu Yarımadası ve Troya Ören Yeri'nde barış ve dostluk için gazladı. Şirketimiz sponsorluğu ve organizasyonunda dünyanın her yerinden profesyonel ve amatör ralli tutkunlarının Oldtimer ve Youngtimer araçlarıyla bir araya getiren rallinin Çanakkale ayağının startını Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, AK Parti Grupbaşkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, il kurum müdürleri ve Genel Müdürümüz Volkan Uslu verdi.

300 KATILIMCI TROYA'DAN ASSOS'A SÜRDÜ

Birbirine komşu iki büyük medeniyetin yerleştiği coğrafyada dostlukları çoğaltmak, insanların birbirlerine dokunmaları ve en önemlisi birbirlerini anlamaları için organize edilen Europa-Orient - Doğu Batı Dostluk ve Barış Rallisi'nin Türkiye ayağında 15 ülkeden 65 takım, 125 araç ve 300 yarışmacı katıldı. Fransa'nın Strazburg kentinden start alan Europa Rallisi'nin katılımcıları 2018 Troya Yılı'nda Troya'yı ve Çanakkale'yi keşfederek macera dolu farklı bir deneyimi paylaştı.

BAKAN EROĞLU: HER BİRİMİZ TURİZM ELÇİSİYİZ

Sponsorluğumuzda gerçekleşen rallinin açılış seremonisinde konuşan Bakan Eroğlu, yarışmacılara başarı dileklerinde bulundu ve bakanlık tarafından Çanakkale'de yürütülen çalışmalara değindi. Bakan Eroğlu ve beraberindeki heyet Troya Atı yanında, ana teması ‘2018 Troya Yılı' olan Europa-Orient Doğu Batı Dostluk ve Barış Rallisi´nin ‘Troy 2018' etabının startını verdi. Start öncesi rallide yarışılacak araca binen Eroğlu, katılımcılara "Her biriniz turizm elçisisiniz, Troya yılı tanıtım elçisiniz, katkılarınızdan dolayı teşekkür ediyoruz" dedi.

Türkiye´nin birçok ilini dolaşacak ralliciler için elinde Türk bayrağıyla start veren Bakan Eroğlu, "Dostluğun pekişmesi dileğiyle ralliye katılanlar artık bizim fahri elçilerimiz olacak. Biliyorsunuz Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde ‘Troya Müzesi'ni yapılıyor. Troya Ören Yeri´ne bu yıl en azından 1 milyon turist bekliyoruz. Gerçekten muhteşem bir hazine. Dünyadaki herkesin ölmeden önce göreceği yerlerden birisi burası" dedi.

Yarışmacılar rallinin geçtiği ülkelerden topladıkları materyaller ile tasarladıkları maket truva atlarını da Çanakkale Kordon'da sergiledi.