Türkçe İngilizce

DUYURU

Gelibolu yeni iskelesine kavuşuyor…

GELİBOLU YENİ FERİBOT TERMİNALİ'NE TEMEL ATMA TÖRENİ

Gelibolu'nun iskele problemini ortadan kaldıracak, Gelibolu yeni Feribot Terminali'nin temel atma töreni gerçekleştirildi. Büyük katılımın olduğu törenle birlikte yeni iskele için ilk beton döküldü. Törene Çanakkale Valisi Sayın Orhan Tavlı, Çanakkale Milletvekili, AK Parti Grupbaşkanvekili Sayın Bülent Turan, Gelibolu Kaymakamı Hakan Kılınçkaya, GESTAŞ Genel Müdürü Volkan Uslu, çok sayıda protokol üyesi ve davetli katıldı. Sayın Tavlı, Turan ve beraberindeki protokolün temsili olarak inşaatın startını verdi ve ilk beton döküldü.

18 AYDA TAMAMLANACAK

Gelibolu'daki iskele problemini ortadan kaldıracak, boğaz geçişini hızlandıracak Gelibolu yeni Feribot Terminali, 18 ayda tamamlanacak. Yüklenici firma Ana-Kent Planlama şirketi tarafından inşa edilecek, 41 bin metrekare alana kurulu olacak, büyük bir kısmı deniz doldurularak yapılacak yeni iskele, 4 rampa, 2 ayrı terminal ve 6 gişeden oluşacak. İçerisinde yolcu salonları, büfeler, alışveriş alanları, restaurant, bebek bakım odası, mescid, özel park alanı barındıracak yeni terminal, modern bir tesis olacak. Ayrıca yeni terminal, yangın kontrol sistemleri, atık depolama alanları gibi çevreyi koruyan ve güvenlik önlemini artıran teknolojilere sahip olacak.

VOLKAN USLU: ÇANAKKALEMİZE HAYIRLI OLSUN

Temel atma töreninde konuşan, yeni iskele projesini değerlendiren Genel Müdürümüz Volkan USLU, yeni terminalin ülkemize, Çanakkale'ye ve Gelibolu'ya hayırlı olmasını diledi: "İlk 2016'da göreve geldiğimizde Çanakkale ve ilçelerindeki problemlerine odaklandık. Gelibolu'nun trafik problemi ve Gelibolu iskelesinin çözülmesi gereken bir iş olduğu konusunda hem fikir olduktan sonra Milletvekilimizi Sayın Bülent Turan'ı Ankara'da ziyaret ettik. Onlar bize şöyle dediler; ‘Teknik olarak tüm çalışmaları bitirin, projeleri bitirin, ilgili tüm tarafları masa etrafında toplayın, bu işi kısa sürede çözelim, temelimizi atalım, iskelemizi açalım.' Biz de, Çanakkale sevdalısı, çalışmalarından örnek aldığımız Çanakkale Milletvekilimizin bu yaklaşımı doğrultusunda çalışmalara başladık. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı 4. Bölge Müdürlüğü'nün hazırladığı, onların destek olduğu projeyi 2016 yılı içerisinde son haline getirdik. Son haline getirdikten sonra Gelibolu Belediyesi, İl Özel İdaresi, Gestaş arasında protokol imzalama noktasına geldik. 2017 yılında da protokol imzalandı ve ihale süreci başladı. Bu noktada Çanakkale Milletvekilimize, aynı zamanda yönetim kurulu başkanımız da olan Sayın Valimize, sonsuz şükranlarımı arz ediyorum. Onların destekleri ile buralara geldik. Bu işin çözülmesinde ciddi katkı sağlayan, emek sunan, mesai harcayan şu anda aramızda olmayan kişiler de var. Onlara da teşekkürlerimi sunmak istiyorum. İnşallah temel atma töreninden sonra hızlı bir şekilde yüklenicimiz kontrollü, kuvvetli yoğun mesai harcayarak iskeleyi kısa bir sürede tamamlayacak ve açılış töreninde de inşallah hep birlikte olacağız."