Bulut
Martı

2018 TROYA YILI'NDA

ÇANAKKALE'Yİ KEŞFET

2018 TROYA YILI'NIN EN BÜYÜK DESTEKÇİSİ GESTAŞ
2018 Troya Yılı oldu

Yerel ölçekte başlayan bir inisiyatifin, uluslararası kültür ve turizm vizyonuna dönüştüğü bir süreçte, dünyanın en çok bilinen ikinci kültürel miras alanı Troya, üzerinde herkesin uzlaştığı bir değerler manzumesi olarak tüm dünyada 2018 yılına damga vurdu. Tercih edilen bir turizm destinasyonu olmak için ”Güçlü Algı Yönetimi ve Sürdürülebilir Etkinlikler”en önemli iki paradigma olarak karşımıza çıkıyor. Bir bölgedeki sürdürülebilir spor, kültür, sanat, eğitim ve bilim alanlarındaki etkinliklerin varlığı ve yayılımı, o bölgenin tercih edilen bir destinasyon olmasında hayati önemi taşıyor. 2018 Troya Yılı bu kapsamda tüm dünya ile stratejik bir iletişim kanalı kurduğumuz, evrensel karşılığı olan çok güçlü bir kültür ve turizm hamlesi olarak gerçekleşti.

Troya, Büyük İskender’den Julius Sezar’a, Fatih Sultan Mehmet’ten Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e dünyaya yön veren, tarihin seyrini değiştiren herkese ilham vermiş bir destandır. Troya’yı özgün kılan, savaş ve mücadele ile barış ve hoşgörü kültürünün eşsiz bir bileşimi olmasıdır. Anadolu’nun en kadim değerlerinden olan Troya Destanı’nın beslediği kolektif ruh, Çanakkale Savaşı’nda ve milli bağımsızlık mücadelesinde olduğu gibi Anadolu tarihinin farklı dönemlerinde tekrar tekrar karşımıza çıkmaktadır. Dünya üzerinde tüm kıtalara yayılarak kültürlere ilham vermiş çok az destandan biridir Troya. Troya’yı ete kemiğe büründüren, düşü gerçeğe çeviren arkeolojik çalışmalar ise; bugün arkeoloji bilimi açısından çok önemli bir referans noktası olarak kabul edilmektedir.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2018 yılını resmi olarak Troya yılı ilan ederek, küresel ölçekte bir kültür ve turizm hamlesi çağrısında bulundu. Küresel sorunların tüm sektörleri ve toplum kesimlerini etkisi altına aldığı bir süreçte, Troya’nın binlerce yıl öteden gelen ve dünyaca bilinen ilhamı ile birlikte, Troya’nın dünyanın yedi kıtasına yayılmış olan uluslararası bilinirliği, stratejik bir iletişim aracı olarak konumlandırıldı. 2018 yılı, Troya’nın UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne girişinin yirminci yıl dönümüydü. Avrupa Parlementosu 2018 yılını Avrupa Kültür Mirası Yılı ilan etti. Bu çerçevede Avrupa genelinde çalışmalar yürütüldü. Troya Müzesi, 2018 yılı içerisinde dünyaya kapılarını açtı. 

2018 Troya Yılı ile birlikte; bölge ve ülke turizmine güç verecek çok sayıda alt ve üst yapı yatırımları, uluslararası etki alanı güçlü, ülke genelinde tüm yıla yayılacak kültür, sanat, spor, bilim ve eğitim alanında sürdürülebilir etkinlikler ve projeler hazırlandı. Kültür ve Turizm Bakanlığı himaye ve koordinasyonunda yurt içinde ve dışında güçlü bir tanıtım ve iletişim politikası güdüldü. 2018 yılında, Troya herkese ilham verirken, bu Anadolu Destanı tüm dünyaya ışık tuttu.

Peki Neden 2018 Troya Yılı'ydı?

Sürdürülebilir turizm hareketini yalnız sahip olunan kültürel, doğal, tarihsel ve beşeri değerler ile sağlamak mümkün değildir. Sahip olunan değerlerin yanı sıra turisti etki altına alacak, ilgili bölgeye seyahat etmesini teşvik edecek nedenlerin oluşturulması, günümüz rekabet koşullarında büyük öneme sahiptir. Arka planında ikna kabiliyeti yüksek bir “değer” üzerine inşa edilmiş bir iletişim stratejisi ile güçlü algı yönetimini turizm hareketine çevirecek sürdürülebilir uluslararası etkinlikler oluşturulmalıdır. Dünya tarihinin en kıymetli miraslarından biri olan Troya, son yıllarda yaşanan bölgesel ve küresel olumsuzlukların gölgesinde kalan Türkiye turizmi tekrar güçlü dönemlerine geçişine önemli katkı sağlayacak çok yerinde bir iletişim aracı olmuştur. Özellikle son dönemde ülke imajımız aleyhinde sürdürülen olumsuz propaganda girişimlerine karşı stratejik iletişim çalışmaları büyük önem arz etmiştir. Dünya genelinde birçok ülkenin temel eğitim müfredatında giren İlyada ve Odesa Destanı ile Troya, sadece eğitim, edebiyat ve tarihle değil aynı zamanda kültür, sanat ve spor alanlarında da tüm dünya karşılığı olan evrensel bir marka değeri olarak, 2018 yılında bu algı yönetimi ve iletişim stratejisinin en etkin aracı olmuştur.

Daha detaylı bilgi için: www.troya2018.com

Martı
Martı
Bulut