Martı

GESTAŞ HAKKINDA GELİŞMELER

Kurumumuz hakkındaki haberler ve faaliyetlerimizle ilgili bilgilendirmelere bu bölümden ulaşabilirsiniz.

Tüm Haberleri Görüntüle

Martı
Bulut
Bulut
Bulut
Resim Yüklenemedi

Çanakkale’nin deniz ulaşım şirketi olarak 3’ü filomuzda kiralık olarak bulunan, toplamda 6 gemiyi satın alarak şirketimiz bünyesine kattık. Genel Müdürümüz Mahir SEVİNÇ, Seddülbahir gemisi yolcu salonunda düzenlediği basın toplantısında “Bu gemilerin tamamını GESTAŞ’ın öz kaynaklarıyla satın aldık“ ifadelerini kullandı, gemilerin Çanakkale’ye hayırlı olmasını diledi. Gemi satın alımlarıyla ilgili kamuoyunu bilgilendiren Genel Müdürümüzün açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle: 2020 yılı başında göreve geldiğimizde yaptığımız finansal analizlerde, piyasa araştırmalarında her türlü detayı değerlendirdiğimizde şirketimizin kronik bazı aksayan taraflarını tespit ettik.”

“Bunlardan en önemli kısmının da şirketimizin bölgeye verdiği hizmetle birlikte kazançların büyük bir kısmının kiralanan gemi bedellerine gittiğini tespit ettik. Bunun üzerine bilgilerimizi yönetim kurulumuzla paylaştık. Bizden önce de sayın yönetim kurulumuzun böyle bir tespitinin olduğunu ve yurt dışında gemi satın alma araştırmalarının yapıldığını da biliyoruz. Fakat biz en azından konunun aciliyetini yöntemlerini süreçleri nasıl yöneteceğimizi yönetim kurulumuzla işin metodolojisini paylaştığımızda yönetimimizin de desteğiyle böyle bir yola girdik.”

“Kendi metotlarımızla hareket ettik Geçtiğimiz aylarda 3 tane gemi satın aldık dün de yine 3 tane gemiyi satın alarak şirketimizin envanterine kaydettik. Bugün itibariye bu yıl içerisinde aldığımız gemi sayısı 6 oldu.”

“Bu gemilerin tamamını GESTAŞ’ın öz kaynaklarıyla aldık. 5’inin ödemesi peşin, sadece 1 geminin ödemesi 2021 yılı içerisinde 8 taksitte ödenerek tamamlanacak. Satın alma kararlarını verirken iki metod izledik. Satın almaya teşvik eden iki kriterimiz vardı. Birincisi finansal havuzumuzdaki birikimi artıracak,  ciroyu karı artıracak satın almalar. İkincisi  finansal havuzumuzdaki ciromuzu karımızı içeride tutacak, giderimizi azaltacak adımlar. İlk aldığımız 3 gemiyi dışarıdan satın aldık. Gelibolu-Çardak hattında çalışan gemileri satın aldık. Oradaki ciroyu kendi havuzumuza aktarma imkanımız oldu. Diğer 3 gemi de Sefine Tersanesi’nde inşa edilen, 10 yıldır da GESTAŞ’ın kirasında olan, üçü de aynı yıl yapımı, aynı model, aynı makinelere ve aynı donanımlara sahip gemiler. Bu gemileri almakla da, bizim finansal havuzumuzdaki giderleri, musluğumuzu nispeten kapatmış olduk. Böylelikle 20 milyon 800 bin TL gibi yıllık kira giderleri, GESTAŞ’ın kasasında kalmasını sağlayacak bir netice oluşturacak. Bugünkü kira ödemeleriyle ortalama 3 yıl civarında bir karşılıkla gemilerin satın alındığını düşünebilirsiniz.” 

Genel Müdürümüz Mahir SEVİNÇ, Sayın Valimiz İlhami Aktaş nezdinde, GESTAŞ Yönetim Kurulu Üyelerine, satın alma sürecinde her türlü desteği veren AK Parti Grup Başkanı ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan’a, Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu’na teşekkür etti. 

Basın toplantısında yönetim ekibiyle birlikte poz veren Genel Müdürümüz, gemilerin satın alınması sürecinde büyük emek sarf eden ekibine de çabalarından dolayı teşekkürlerini sundu.

Haber Görselleri

  • Çanakkalemize hayırlı olsun!
  • Çanakkalemize hayırlı olsun!
  • Çanakkalemize hayırlı olsun!
  • Çanakkalemize hayırlı olsun!
  • Çanakkalemize hayırlı olsun!
  • Çanakkalemize hayırlı olsun!
  • Çanakkalemize hayırlı olsun!
Martı