Martı

GESTAŞ HAKKINDA GELİŞMELER

Kurumumuz hakkındaki haberler ve faaliyetlerimizle ilgili bilgilendirmelere bu bölümden ulaşabilirsiniz.

Tüm Haberleri Görüntüle

Martı
Bulut
Bulut
Bulut
Resim Yüklenemedi

Gestaş Deniz Ulaşım olarak, Güney Marmara Adalar Hattı’ndaki seferlerimize bir yenisini daha ekledik. Güney Marmara Adalar Hattı’nda yeni hizmete giren Narlı-Paşalimanı Adası, Narlı-Marmara Adası seferleriyle mesafeler kısaldı. Yeni hattımızla birlikte Narlı’dan Paşalimanı Adası sadece 25 dakika, Narlı’dan Marmara Adası ise 45 dakika sürecek.

Adalara ulaşımı bir hayli kolaylaştıran yeni hattımızın açılış töreni, 10 Şubat Perşembe günü Narlı İskelesi’nde gerçekleştirildi. Törene, Balıkesir Valisi Sayın Hasan Şıldak, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Sayın Yücel Yılmaz, Ak Parti Balıkesir Milletvekilleri Mutlu Aydemir ve Belgin Uygur, Genel Müdürümüz Mahir Sevinç, Marmara Adalar Belediye Başkanı Süleyman Aksoy, Erdek Belediye Başkanı Burhan Karışık, Erdek Kaymakamı Abdullah Atakan Atasoy ve çok sayıda davetli katıldı.

Aksoy: “Adada yaşayan herkesin hayaliydi”

Törende ilk olarak söz alan Marmara Adalar Belediye Başkanı Süleyman Aksoy, “Bayramiç gemisi bugünden itibaren adalarımıza sefere başlıyor. 2.5 saat süren Erdek gemi yolculuğu, Bayramiç gemisiyle Marmara adalarına 45 dakika, Paşalimanı adamıza 25 dakika sürecek. Adada yaşayan herkesin hayali olan bu ulaşım hattını nihayet bugün hep birlikte hizmete açmış bulunacağız. Adaları hiçbir zaman mahrumiyet bölgesi olarak görmedik. Bu ulaşım sorununu ortadan kaldırmaya söz verdik ve nihayet hep beraber başardık. Bu süreçte önemli katkıları olan Sayın Balıkesir Valimize, Çanakkale Valimize, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanımıza, Gestaş Genel Müdürümüze ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Rabbim Bayramiç gemimize kazasız belasız seyirler nasip etsin inşallah” ifadelerini kullandı.

Sevinç: “Muhtarlarımızın güzel fikri bizi ateşledi”

Törende söz alan Genel Müdürümüz Mahir Sevinç ise sözlerine seferlerin çıkış noktasını anımsatarak başladı: “Bizim bu açılışımızın başlangıcında hikayesini anlatmak isterim. Paşalimanı muhtarlarımız ve Narlı muhtarımız bizleri ziyaret ettiler. Paşalimanı adasının ve adaların Erdek’ten uzun süre tutmasından kaynaklı zaman kayıplarından bahsettiler. Ben de aslında zaman zaman bu bölgede tatil yaptığım için ulaşımla alakalı sıkıntıları biliyorum. Biz muhtarlarımızdan müsaade istedik, bunu teknik yönleriyle araştıralım, imkanlarımızla alakalı bir araştırma yapalım dedik. Ama bir gün sonra bir de baktık; muhtarlarımızla şirketimizin önünde çektirdiğimiz resmi de kullanıp, Gestaş Genel Müdürümüz bu sorunu çözeceğinin sözünü verdi diye başlık atılan bir haber gördük. Muhtarlarımızın güzel fikirleri bizi ateşleyen bir etken oldu. Sonunda araştırmalar neticesinde Marmara Adalar Belediye Başkanımız Süleyman Aksoy Bey ile de görüştük. Bunun bir ihtiyaç olduğunu, seferlerin adalarda yaşayan insanlarımızın büyük bir ihtiyacını karşılayacağını ifade ettiler. Bunun üzerine yönetim kurulu başkanımız Çanakkale Valimiz Sayın İlhami Aktaş Bey ile istişare ederek sonuçta konuyu yönetim kurulumuza taşıdık ve Sayın yönetim kurulu üyelerimizin onayıyla bu işin teknik çalışmalarını başladık.”

Sevinç: “Meşakkatli bir süreç oldu”

Sürecin çok meşakkatli geçtiğini kaydeden Sevinç, “Bu bölge Tarım Bakanlığının uhdesinde bulunan bir alan. Önce Tarım Bakanlığı’ndan izinler aldık. Sonra Ulaştırma Bakanlığımızın Denizcilik ile ilgili bölümlerinden gerekli izinleri aldık. Tıkandığımız noktalarda herkesten yardım istedik. Çanakkale Milletvekilimiz Sayın Bülent Turan Bey, Çanakkale’ye geldiklerinde Ulaştırma Bakanımızla görüştürler. Keza Tarım Bakanımız Çanakkale’ye geldiğinde kendileriyle görüştük. Ekibimiz ciddi bir çalışmayla işi bu günlere getirdi. Çanakkale Boğaz Hattında, Bozcaada, Gökçeada Hattında, Lapseki-Gelibolu-Çardak Hattı’nda ve Erdek Paşalimanı Adası, Marmara Ekinlik adalarında hizmet veren yedi tane hattımız var. Yedi hatta 19 gemiyle hizmet vermekteyiz. Bugün açtığımız hatla birlikte sekizinci hattımız olacak ve 17 iskeleyle hizmet vermeye devam edeceğiz. Bu süreçte bize desteği olan Çanakkale Valimiz Sayın İlhami Aktaş’a, Balıkesir Valimiz Hasan Şıldak’a, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Sayın Yücel Yılmaz’a çok Teşekkür ederiz. Denizcilik Genel Müdürümüz Ünal Baylan’a, Tarım Bakanlığı Su Ürünleri Genel Müdür Mustafa Sağlam’a, Erdek Kaymakamımıza, Adalara Kaymakamımıza ve bize destek olan Muhtarlarımıza ve teknik ekibime çok teşekkür ediyorum. Özellikle de bize bu makamlara gelerek güzel ülkemin güzel insanlarına hizmet etme fırsatı veren Yüce Allah’ıma da teşekkürü öncelik bilirim. Herkese saygılarımla, hayırlı uğurlu olsun” değerlendirmelerinde bulundu.

Yılmaz: “Adaya gelen herkese faydalı olacak”

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz da, açılış konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Bu sürecin neticelenmesi için Mahir Bey bir hikayesini anlattı ama onun evveliyatı da var. Yani 2016’sı var 2017’si var. Dediği gibi buranın prosedür olarak süreci gerçekten yorucu bir süreçti. Ama galiba Kaymakamımızla, Valimizle, Gestaşımızla, Belediye başkanlarımızla derdimizi bu sefer anlatabildik. Biz kooperatife verdik, orası olmaz gemi yanaşmaz, limana mı uğrayacaksınız, o belgeleri getirin bu belgeleri getirin ama azimle tüm arkadaşların katkısıyla değerli vekillerimizin katkılarıyla sonuca ulaşıldı. Ben ada halkımıza başta olmak üzere ama en çok da adaya bizim gibi arada bir gelenlere faydalı olabileceğini düşünüyorum. Neden? Gözümüzde büyüyor iki buçuk saat. Şimdi karadan bir 25-30 dakikalık seyahat ile en kestirme yoldan ulaşım ve süreklilik sağlanmış olacak. Herkese hayırlı uğurlu olsun diyorum.”

Aydemir: “Bir hayaldi gerçek oldu”

AK Parti Balıkesir Milletvekili Mutlu Aydemir: “Gerçekten çok güzel bir açılışta birlikteyiz. Bir hayaldi gerçek oldu. Bizim için iki buçuk saatlik Marmara Adası yolu her zaman zor gelmiştir. Başkanımızın dediği gibi her zaman geçenler için bir süre alışkanlık haline gelebiliyor ama bizim gibi arada geçenler için çok zor oluyordu. Ama bu hayalin, bu uzun sürecin bu şekilde gerçekleşmesinde gerçekten büyük bir mutluluk duyuyoruz. Erdek Türkiye’nin incisi, yakın geçmişimizin en güzel tatil beldelerinden biri. Marmara Adası da yazın nüfusuyla gözbebeği olan yükselmekte olan bir trend. Adalar bölgemiz bizim medarı iftiharımız. Hayırlı uğurlu olsun. Bu Dünya’nın en güzel bölgesine, dünyanın en güzel insanlarına ne yapsak azdır. Hepinizi saygıyla selamlıyorum.”

Uygur: “Kıymetli ve önemli bir hizmet”

AK Parti Balıkesir Milletvekili Belgin Uygur: “Marmara adamız için, orada bulunan hemşerilerimiz için önemli ve güzel bir gün. Değerli belediye başkanımın da ifade ettiği gibi neredeyse ulaşımın yarıya indiğini görüyoruz. Bu anlamda hemşerilerim ve bizler için bugün kıymetli ve önemli bir gün. Ben tekrar emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Marmara adamıza, Erdek’imize, Balıkesir’imize hayırlı olsun diyorum.”

Şıldak: “Bölge halkına sunulmuş güzel bir fırsat”

Son olarak söz olan Balıkesir Valisi Hasan Şıldak ise, yeni feribot seferlerinin bölge halkına sunulmuş güzel bir fırsat olduğunu dile getirdi. “Güneşli bir şubat gününde çokta nadir bulunan bu sıcak ortamda sıcak bir gelişmenin ortasındayız” diyen Şıldak, “İnşallah biraz sonra hep birlikte Marmara Adası’nın ortasında ilimizin en kıymetli ilçesine bir yolculuğumuz olacak. Bu benim dördüncü yolculuğum olacak ama en dalgasız yolculuğumuz olacak. Böyle bir sakin havada gidişi dönüşü sakin bir havada gerçekleştirmiş olacağız. Güzel bir hizmet, Marmara adamızın ve Paşalimanı Adası’nda yaşayan çok kıymetli insanlarımıza sunulmuş güzel bir fırsat. Burada emeği geçen Başta Belediye Başkanımız Süleyman Bey, yine mahallelerimizin taleplerini, vatandaşlarımızın taleplerini ısrarla dile getiren çok kıymetli muhtarlarımız, vatandaşlarımız, Büyükşehir Belediye Başkanımız, kaymakamlarımız ve bu hizmeti buraya transfer eden Çanakkale’mizin değerli Valisi ve Gestaş işletmemize ben de teşekkürlerimi, şükranlarımı sunuyorum. Zira iki buçuk saat süreyi bulan, doğrudan bir yolculuk olmadığı için transfer noktalarıyla bu süreyi bulan yolculuk, 1-1,5 saate düşmüş oluyor. Bilhassa Paşalimanında oturan vatandaşlarımız orayı ziyaret ettiğimde bana da bizzat iletmişlerdi bu taleplerini. Onlara uzanan bir el oluyor. Aynı zamanda bu hattı, yazın Erdek’te yaşanan trafik sıkışıklığını da azaltacak bir gelişme olarak görüyoruz. Hem Marmara’daki hem Paşalimanındaki, Erdek’teki bütün vatandaşlarımıza, bütün Balıkesirlilere, buralara ziyaret için gelecek, gelecekte turizmin kalkınması için katkı yapacak bu girişimin hayırlı olmasını temenni ediyorum. Hep birlikte daha güzel hizmetlerin sunulması noktasında Milletvekillerimizin değerli katkılarıyla, bu bölgede yapılan çalışmaların Büyükşehir Belediyesinin hizmetleriyle çok daha iyiye çok daha ileriye gideceğini göreceğiz. Hep beraber çalışıyoruz” ifadeleriyle yeni feribot hattının herkese hayırlı olmasını diledi.

Vali Şıldak’tan teşekkür plaketi

Konuşmaların ardından Balıkesir Valisi Sayın Hasan Şıldak, bölgeye hizmetlerinden dolayı Genel Müdürümüz Mahir Sevinç’e teşekkür plaketi takdim etti. AK Parti Balıkesir Milletvekili Mutlu Aydemir, Genel Müdür Yardımcımız Ahmet Karaduman’a; AK Parti Balıkesir Milletvekili Belgin Uygur da İskeleler Operasyon Müdürümüz Naci Gündoğdu’ya birer plaket sunarak hattın açılmasındaki emeklerinden dolayı teşekkürlerini iletti.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri ve davetlilerin katılımıyla açılış kurdelesi kesildi. Törenin ardından Bayramiç gemimiz, protokol ve katılımcılarla birlikte ilk seferini Paşalimanı Adası’na yaptı. Heyeti çiçeklerle karşılayan ada halkı, seferin hayata geçirilmesiyle duydukları memnuniyeti dile getirdi. Gemimizin ikinci durağı Marmara Adası oldu.

Haber Görselleri

 • Narlı-Paşalimanı, Narlı-Marmara Adası seferleri başladı, mesafeler kısaldı
 • Narlı-Paşalimanı, Narlı-Marmara Adası seferleri başladı, mesafeler kısaldı
 • Narlı-Paşalimanı, Narlı-Marmara Adası seferleri başladı, mesafeler kısaldı
 • Narlı-Paşalimanı, Narlı-Marmara Adası seferleri başladı, mesafeler kısaldı
 • Narlı-Paşalimanı, Narlı-Marmara Adası seferleri başladı, mesafeler kısaldı
 • Narlı-Paşalimanı, Narlı-Marmara Adası seferleri başladı, mesafeler kısaldı
 • Narlı-Paşalimanı, Narlı-Marmara Adası seferleri başladı, mesafeler kısaldı
 • Narlı-Paşalimanı, Narlı-Marmara Adası seferleri başladı, mesafeler kısaldı
 • Narlı-Paşalimanı, Narlı-Marmara Adası seferleri başladı, mesafeler kısaldı
 • Narlı-Paşalimanı, Narlı-Marmara Adası seferleri başladı, mesafeler kısaldı
 • Narlı-Paşalimanı, Narlı-Marmara Adası seferleri başladı, mesafeler kısaldı
 • Narlı-Paşalimanı, Narlı-Marmara Adası seferleri başladı, mesafeler kısaldı
 • Narlı-Paşalimanı, Narlı-Marmara Adası seferleri başladı, mesafeler kısaldı
 • Narlı-Paşalimanı, Narlı-Marmara Adası seferleri başladı, mesafeler kısaldı
Martı