Martı

GESTAŞ HAKKINDA GELİŞMELER

Kurumumuz hakkındaki haberler ve faaliyetlerimizle ilgili bilgilendirmelere bu bölümden ulaşabilirsiniz.

Tüm Haberleri Görüntüle

Martı
Bulut
Bulut
Bulut
Resim Yüklenemedi

Özel Bahçeşehir Koleji “Meslek Atölyeleri” uygulaması kapsamında, üniversite eğitiminde ve meslek hayatında Kaptanlık ve Gemi Makina Mühendisliği bölümlerini okumak ve bu meslekleri icra etmek isteyen öğrencileri gemimizde ağırladık. Mesudiye gemimizde gerçekleşen meslek gözlem programında, şirketimizde Makine Enspektörü olarak görev yapan Fatih Başaran, Gemi Kaptanı Sertaç Küçüksüler ve Çarkçıbaşı Niyazi Zeybek, Fen ve Anadolu Lisesi 9. ve 10. sınıf öğrencilerine güvertede ve makine dairesinde yapılan işler konusunda bilgilendirmede bulundu.

GÜVERTE VE MAKİNE HAKKINDA GENEL BİLGİLER VERİLDİ

Eğitimin ilk bölümünde Makine Enspektörümüz Fatih Başaran, öğrencilere gemide çalışan personellerin görevleri, gemide bulunan güverte ve makine bölümündeki işleyiş hakkında genel bir bilgilendirme gerçekleştirdi. Üniversiteye hazırlanan öğrencilere, uzak veya yakın yolda gemilerde çalışmak için hangi eğitimleri almaları gerektiği, yapmak istedikleri mesleklerin eğlenceli ve zor taraflarını aktarırken, gemi klasmanları hakkında da ek bilgiler verdi. Güverte bölümünde ise bağlama limanına gelindiğinde geminin bağlama süreci, araçların boşaltılması ve alınmasındaki operasyonel süreçler ve geminin seyri hakkında bilgiler aktarıldı. Sonrasında kaptan köşküne çıkılarak gemi kaptanımız Sertaç Küçüksüler tarafından köşkte bulunan ve seyir esnasında veya limana yanaşıldığında kullanılan sistemler hakkında öğrencilere bilgiler aktarıldı. Yeni gemi sistemleriyle eskiden kullanılan sistemler arasındaki farklardan bahsedildi.

ANA MAKİNE, ŞAFT VE JENERATÖR ÇALIŞTIRILDI

Eğitim son safhasında öğrencilere, Makine Enspektörü Fatih Başaran ve gemi Çarkçıbaşı Niyazi Zeybek tarafından makine dairesinin işleyişi hakkında bilgiler verildi. Öğrenciler, geminin kalbi olduğu belirtilen makine dairesinde boru sistemleri, ana makineler, şaft, jeneratörler, elektrik sistemleri gibi aksamlar hakkında temel bilgiler edindi. Son olarak öğrencilerin, ileride meslek sahibi olduklarında makine bölümünde çalışmayı tercih ettiklerinde nasıl bir ortamda mesai yapacaklarını anlamaları adına; jeneratör ve ana makineler çalıştırıldı.

“GÜVERTE Mİ, MAKİNE Mİ?”

 Öğrenciler, seçmeyi düşündükleri meslekle ilgili kafalarındaki soru işaretlerini giderecek bilgiler elde ederken, esprisi konusu olan “Güverte mi, makine mi?” sorusunu kendilerine yönelttik. Sorumuza, kimi öğrenciler güverte, kimi öğrenciler de makine cevabı verdi. Gemi güvertesi ve iskele önünde gerçekleşen fotoğraf çekimiyle program tamamlandı. Gestaş Ailesi olarak geleceğin denizcileri olma hedefiyle çalışan gençlerimize okul hayatlarında ve meslek hayatlarında başarılar dileriz.

Haber Görselleri

  • Bahçeşehir Koleji Öğrencilerine Gemimizde Mesleki Eğitim Programı
  • Bahçeşehir Koleji Öğrencilerine Gemimizde Mesleki Eğitim Programı
  • Bahçeşehir Koleji Öğrencilerine Gemimizde Mesleki Eğitim Programı
  • Bahçeşehir Koleji Öğrencilerine Gemimizde Mesleki Eğitim Programı
  • Bahçeşehir Koleji Öğrencilerine Gemimizde Mesleki Eğitim Programı
Martı