Martı

GESTAŞ HAKKINDA GELİŞMELER

Kurumumuz hakkındaki haberler ve faaliyetlerimizle ilgili bilgilendirmelere bu bölümden ulaşabilirsiniz.

Tüm Haberleri Görüntüle

Martı
Bulut
Bulut
Bulut
Resim Yüklenemedi

2020 yılı sonlarına doğru başlayan tersane sürecinde Lapseki, Gelibolu 1, Gökçeada 1, Selimiye, 57. Alay, Mesudiye, 18 Mart, Seddülbahir ve son olarak Bayramiç gemilerimiz, yolcu konforunu ve emniyetli seyri artıracak yeniliklere kavuştu. Korozyona bağlı olarak aşınan saclar, yenileriyle değiştirildi. Yapılan ölçümlerden sonra yaklaşık %10 oranında aşınan sac tespit edilen gemilerin, tespit edilen bölgelerine ekstra sac kaynakları yapıldı. Makine dairesi, yolcu salonu, personel yaşam mahalleri gibi alanlardaki eksiklikler giderilirken, gemilerin durumlarına göre buradaki mobilya ve malzemeler yenilendi veya tamiri gerçekleştirildi. Kimi gemilerde tüm devre boruları yenileriyle değiştirilirken, tersanede bakımdan geçen gemilerimizin tamamının makine ve pervane sistemi teknolojik olarak yenilendi. İhtiyaç olunan gemilerde ise makine ve pervane sistemleri komple değiştirildi. 

Yolcu güvenliği açısından kayma vakalarını önlemek amacıyla tüm gemilerimizin zemininde ve merdiven gibi yolcuların sıklıkla kullandığı alanlarda kaymaz sac uygulamaları yapıldı. Elektrik panoları ve sistemleri, son teknoloji olarak tüm gemilerde yenilendi veya güncellendi. 

BAYRAMİÇ GEMİSİNE YENİ YOLCU SALONU

Tüm gemilerimizin yolcu salonları yer ve tavan döşemeleri, tavan aydınlatmaları, yenileriyle değiştirildi. Yolcu salonundaki koltuklar, kimi gemilerimizde onarılırken kimi gemilerimizde yerlerine yenileri monte edildi. Özellikle Bayramiç gemimizde yolcu salonu, tamamen yeniden dizayn edildi ve modern bir görünüm kazandırıldı. Yolcu salonu camları, büfe alanları yenilendi. Yaşam mahalli olmayan gemilerimize mürettebatımız için yaşam mahalli oluşturuldu; yaşam mahalli eksik veya yetersiz olan gemilerimizde de gerekli tefrişat oluşturularak personellerimizin çalışma ortamları iyileştirildi. 

YOLCU TUVALETLERİ YENİLENDİ: DAHA HİJYENİK

Geminin yolcu tuvaletleri de bakım/tutum çalışmaları kapsamında eski görünümünden tamamen kurtarılarak yeni bir görünüme kavuşturuldu. Tuvalet kaplamaları ve zemin fayansları tamamen yenilendi. Eski ve paslanmış olan musluklar ve lavabolar, daha hijyenik paslanmaz musluklarla değiştirildi.  

EN AZ 5 GEMİ DAHA TERSANEYE GİRECEK

2020 yılı Ocak ayı başından itibaren 15 aylık süreçte 8 gemi satın alarak filomuza kazandırdığımız süreçte, 9 gemimizin de bakım/tutum sürecini gerçekleştirirken önümüzdeki kış sezonunda 5 gemimiz daha tersane süreci geçirecek. Böylelikle 2022 yılı yaz sezonu öncesinde filomuzdaki gemilerin büyük bir bölümü, donanımsal olarak yenilenmiş, daha teknolojik bir şekilde donatılmış, yolcu konforu artırılmış bir şekilde hizmet vermeye devam edecek.Martı