Martı

GESTAŞ HAKKINDA GELİŞMELER

Kurumumuz hakkındaki haberler ve faaliyetlerimizle ilgi bilgilendirmelere bu bölümden ulaşabilirsiniz.

Tüm Haberleri Görüntüle

Resim Yüklenemedi

Antik dönemin izlerini taşıyan ABORA IV, Çanakkale’de

Alman arkeolog Dr.Görlitz tarafından tasarlanan ve antik dönemin gemicilik teknikleriyle inşa edilen kamış tekne, şirketimiz organizasyonuyla Türkiye’deki ikinci durağı olan Çanakkale’ye geldi.

Resim Yüklenemedi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank, Çanakkale’deydi

Bakan Varank, en büyük ortağı olduğumuz Çanakkale Teknopark Yerleşkesi ve bir dizi açılış için Çanakkale’deydi. Çanakkale Boğaz hattı geçişlerinde feribotumuzu kullanan Bakan Varank’a Genel Müdürümüz Volkan Uslu eşlik etti. Sayın Bakanımız, yolcularla sohbet etti, martılara simit attı; dönüş yolunda sohbet ettiği gençlere “Öğrenci kartıyla gemiyle karşıya 80 kuruşa geçiyormuşsunuz. Bir hayli hesaplı kullanıyorsunuz” sözleriyle takıldı. 

Resim Yüklenemedi

Adalar GESTAŞ ile güzel

Anakaraya bağlantısı olmayan adalarda en önemli unsur ulaşımdır kuşkusuz. Çanakkale’nin iki turistik merkezi Gökçeada ve Bozcaada’nın araç ve yolcu taşımacılığıyla ulaşımını sağlayan GESTAŞ olarak, bunu son derece önemsiyoruz. Son iki yılda özellikle adalara yaptığımız yatırımlarla bunu net bir şekilde ortaya koyduk. Nasıl mı?

Resim Yüklenemedi

24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama videomuz yayında...

24 Kasım Öğretmenler Günü’nü özel bir videoyla kutladık. Şirketimizde görev yapan 3 kaptanın, kaptanlık mesleğini seçmelerinde önemli rol oynayan lise öğretmenlerini anlattığı video, sosyal medya hesaplarımızda yayında...
Martı
Bulut
Bulut
Bulut
Resim Yüklenemedi

Yaz sezonu öncesi filomuzdaki 8 gemiyi sırasıyla bakıma aldık. Bunlardan 3’ü 2018 yılı son aylarında, diğer 5’i ise 2019 yılının ilk aylarında tersane süreçlerine başladı; 8 gemiden toplamda 6 geminin tersane süreci tamamlandı. Gerçekleşen bakımlarla, Şehid Ömer Halisdemir, Gelibolu 1 ve Çanakkale gemilerinin ardından 18 Mart, Seddülbahir ve Mesudiye gemileri de, yaz sezonuna A’dan Z’ye hazır hale gelmiş durumda. 57. Alay gemisinin tersane süreci devam ederken sonrasında Ayvacık gemisi tersaneye çekilmiş olacak.  
HER BİR GEMİ İÇİN EN AZ 1 HAFTA HUMMALI ÇALIŞMA
Gemilerin bakım/tutum periyotları ciddi bir titizlik ve profesyonellik içeren bir iş olurken bu bakım/tutum periyotları kanun ve yönetmeliklerle de çerçevelenmektedir. İlk tersaneye bakıma giren gemi 18 Mart gemisi olurken her bir gemi yaklaşık 1 hafta havuzda kaldı ve 1 hafta içerisindeki geceli gündüzlü çalışmayla feribotlar sezona hazır hale getirildi. 
GEMİ ÖZENLE HAVUZA ÇEKİLİYOR
Bakıma girecek gemi, ilk önce römorkörler eşliğinde güvenli bir şekilde tersanenin havuzuna yanaştırılıyor. Bu yanaşma esnasında kılavuz kaptan, geminin köprü üstüne çıkıyor ve kameralar yardımıyla römorkörlere talimatlar veriyor. Bakım için havuza çekilen gemi, tamamen suyun altında bulunan havuzun üzerine getiriliyor. Uzman bir dalgıç, dalış gerçekleştirerek geminin havuzdaki kızaklara denk gelip gelmediğini kontrol ediyor. Havuz suyunun yaklaşık 3-4 saatlik bir sürede boşaltılmasıyla gemi tamamen karaya çıkmış oluyor ve çalışmalar bu andan itibaren başlıyor. 
İLK İŞLEM KARİNA TEMİZLİĞİ
Tersane sürecinin ilk aşamasında, gemiye yapılacak bakım/tutum çalışmalarıyla ilgili bir ön toplantı gerçekleştirildi. Geminin karaya çıkmasıyla birlikte kondisyon durumunu inceleyen uzmanlar, uygulanacak işlemler ve gereken iş gücüyle ilgili bir iş işleyiş planlaması ve iş maliyet planlaması yaptı. Gemiye yapılan ilk işlem, gemi alt temizliği (karina) ve raspa işlemi oldu. 
Raspa işlemiyle geminin karina (Suyun altında kalan kısım)  üzerindeki blister (boya filminin altında kalan hava ve solvent kabarcıkları), midye, yosunlanmalar, mekanik hasarlar ve geminin hızını etkileyecek maddeler temizlendi ve geminin bir önceki boyası da kazındı. Yaklaşık 1 gün süren raspa süreci sonrası geminin karinası boya ve bakıma hazır hale getirildi. 
İKİNCİ ADRES MAKİNE DAİRESİ
Gemideki bakım/tutum sürecinde geminin makine dairesindeki tüm cihazların, bakımı ve kontrolü gerçekleştirildi. İlk etapta tatlı su tanklarının temizliği yapılırken; valf bakımları, makine dairesi ve pompa dairesindeki yağlı sintine suyunun tersane tanklarına boşaltılması, tüm akülerin ölçüm ve kontrolü, ana makine ve jeneratörlerinin enjektör değişimi ve valf ayarları, kaynak ve yağ bakım işlemleri, makine dairesinde gerçekleştirilen tüm bakım/tutum uygulamaları oldu. 
PERVANELERE İNCE AYAR
Geminin alt bölümünün boyama işlemleri esnasında pervaneler sökülüp demonte halde dişli ve rulman kontrolleri gerçekleştirildi. Geminin alt bölümünün boyanma işlemleri sonrasında penetrant (yüzeyde oluşan çatlakların doldurulması ve düzeltilmesi) testleri yapılan pervanelerin gemiye montajı yapıldı ve seyre hazır hale getirildi.  
Gemi araç güverte ve yolcu güverteye epoksi astar boya ve boya uygulamaları gerçekleştirildi. Yolcu güvenliği açısından kayma vakalarını önlemek amacıyla sıkça kullanılan zemin ve merdiven gibi yerlere kumlama (kaymaz zemin işlemi) yapılırken yolcu yaşam mahalleri olan kapalı ve açık salonlardaki koltuklar ve diğer kullanılan gereçlerin eksiklikleri ve çalışmayan aksamları onarıldı. Geminin seyir fenerlerinin olduğu ana direklerinin iki bordasına bağlanabilmesi için gerilmiş tel halatlar, yenileriyle değiştirildi ve daha güvenli hale getirildi. 
KLAS SÖRVEYLERİNİN DENETİMİNDEN GEÇİYOR
Geminin havuza girmesiyle planlı bir şekilde gerçekleştirilen işlemler sonrasında, gemilerin klas kuruluşu olan Türk Loydu’nun görevlendirdiği bir sörvey, tersaneye gelerek havuzdan ayrılmadan önce gemiye yapılan tüm bakım/tutum sürecinin Ulusal mevzuatlara ve standartlara uygunluğunu tespit etti. Klas kuruluşu yönetmeliği gereği tüm denetimlerden geçen gemimiz, bakım/tutum işlemlerini tamamlayarak tersaneden ayrılabilecek duruma geldi. 
3 GEMİNİN TERSANE SÜRECİ SONA ERDİ
Sörveylerin gerekli kontrolleri yapıp geminin bakım/tutum sürecinin Ulusal mevzuatlara ve standartlara uygun yapıldığına onay vermesinin ardından geminin içerisinde bulunan havuz, tekrar suyla dolduruldu; yaklaşık 3 saatlik bir sürenin ardından gemi tekrar suyla buluştu. Geminin, karada iken Klas tarafından yapılan kara sörveyi ve gemi denize indikten sonra yapılan deniz sörveyleri ile tüm emniyet kontrollerini bir kez daha gerçekleştirdi. Son kontrollerin ardından, römorkör eşliğinde gemi, kontrollü bir şekilde havuzdan çıkartılarak tersane süreci sonlandırılmış oldu. 
Kış sezonunda filosundaki gemilerini periyodik olarak tersaneye alan şirketimizin 18 Mart, Seddülbahir ve Mesudiye gemilerinin bakım/tutum periyotları sona ererken sırasıyla 57. Alay ve Ayvacık gemileri de aynı bakım periyotlarından geçecek. Tersane sürecinde, gemi kondisyonunun suya indiği ilk günkü gibi denize elverişli durumda muhafaza edilmesi sağlanmaktadır. 

Martı